idrisokur @ gmail.com

Türkiye pandemi ile birlikte ekonomik olarak sorunlar yaşıyor. Uzun zamandır uzmanların dillendirdiği büyük kriz iddiası çok tutmasa da Türkiye önemli bir eşikten geçiyor.

Bir taraftan AB ile yaşanılan sorun diğer taraftan ABD’nin yeni başkanının Türkiye yaklaşımları ekonomik açıdan büyük sorunlar oluşturuyor.

Ancak ne gariptir ki bu gözle görülür, elle tutulur sorunlar Ak Parti çevrelerinin pek de umurunda değil havası mevcut!

Ya bu bir ‘görmezden gelme’ stratejisi yada bir şey yapamamanın suskunluğudur. Pandemi adeta bir bataklık gibi Türkiye’nin birçok çevresini dibe çekiyor! ne hazindir ki buna kayıtsız kalanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla.  

Büyükler iyiden iyiye büyürken garibanlar ise ‘garip’ olmanın sessiz bedelini ödüyor. Şu açıktır ki Türkiye çok güçlü bir alt yapı ve önemli yatırım merkezi olsa da dış yatırımcıyı tam manasıyla cezp edemiyor.

Bu tümüyle siyasi olayların getirdiği bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. AB ülkelerinin olumsuz tavrı, ABD’nin her fırsatta ‘yaptırım’ söylemleri döviz girdisinin önünü kesiyor.

Pandemi, ‘mavi vatan’ Suriye meselesi derken adeta çıkmazların da çıkmazına giriyoruz. Özellikle Türkiye’nin çevresel etkenlere gösterdiği refleks ‘paranın babaları’ tarafından hiç hoş karşılanmıyor.

Herşey bir şekilde sineye çekilir de iktidara yakın kimilerinin ‘aç olan yok’ ‘ne fakirliği’ söylemleri yokmu pek itici duruyor.

Var kardeşim….

Faturasını ödeyemeyen, bakkal borcunu bitiremeyen, kirasını veremeyen var… Bir Pazar alış verişi dünya bir para tutuyor ve sizler ise buna karşılık ‘bunlar abartılı’ derseniz, size o abartı söyleminizin hesabı sandıkta vatandaş tarafından sorulur.

Tüm dünyada pandemi nedeniyle esnafa, işçiye verilen destekleri bir araştırın sonra tok karnınızla aç olana yüzünüzü ekşitirsiniz.

Aylık 700 lira 1000 lira para vermek harçlık vermekten öteye gitmez…

2021 yılının sabahında zam furyası başlarsa asgari ücretliye ‘zam verdik’ demeniz anlamsız kalır. Tek anlamı olan ne biliyor musunuz sizin şu şatafatlı evleriniz! Lüks makam araçlarınız ve bitmek bilmeyen ihtirasınız!

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Kahramanmaraş Büyükşehir eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ne kadar maaş alıyor? 39 bin 425 TL huzur hakkı adında bir ödeme alıyor.

Şimdi gelde bunu aylık 2.800 TL maaş alan işçiye anlat?