Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye genelindeyüz maskesi satışlarına ilişkin ‘yasak’ açıklaması tam olarak anlaşılamamıştı.

Bugün Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapanTürkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske konusuna da açıklık getirdi.

SAĞLIK BAKANININ YAPTIĞI AÇIKLAMAYA GÖRE MASKE SATIŞI TÜMÜYLE YASAKLANDI..

Eczaneler dahil hiçbir yerde maske satışı yapılmayacağınıbelirten Koca, bu konuda market ve bakkallar dahil herkesin ücretsizverebileceğini aktardı.

İsteyen her vatandaşa hafta bir defa maske verilmesi deErdoğan’ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda karar alınmıştı.

Bugün o açıklamaya Bakan Koca açıklık getirdi ve her yerdemaske satışının yasaklandığını duyurdu. YÜZ MASKESİ KORURMU?

Türkiye’de ilk koronavirüs vakalarının çıktığı dönemler deBilim Kurulu yüz maskelerinin koruma sağlamadığını açıklamıştı. Hatta bazıkurul üyeleri maskelerin aksine koronavirüse yakalanma riskini arttırdığınıbelirtmişti.

Ancak aradan geçen zamanın ardından alınan karalar da yüzmaskesiz dışarı çıkmama yasağı getirildi. Bunun yanı sıra markete gidenlere demaske takma zorunluluğu getirildi.

Bilim Kurulu üyelerinden bazı isimler ise halen maske takmasonrasında kaşıntı oluşacağından ve insanların da yüzlerine dokunacağındandolayı ilk verdikleri demeçlere uygun açıklamalarını sürdürüyor.

(derleme-parafonu)