Türkiye koronavirüs nedeniyle işten çıkartmaların artması üzerine yeni bir yasa hazırladığı ve Erdoğan’ın onaylaması durumunda işletmelerin işçileri 3 ay süreyle çıkarmayacağı belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre hükümet ile görüşen işçi sendikalarıyeni bir karar almaya hazırlanıyor. Karara göre işverenler işçileri izneçıkartabilecek ve günlük 39 lira ödeme yapılacak.

Ekonomistler ise daha realist kararlar alınması gerektiğinibelirtiyor. Koronavirüsün henüz pik derecesine ulaşmadığına dikkat çeken uzmanlarTürkiye’nin hem ekonomik hem de sağlık açısında tedbirleri sıkılaştırmasıgerektiğini dile getiriyor.

Prof Dr. Özgür Demirtaş ise İngiltere Başbakanı BorisJohnson’ın virüsle dalga geçtiğini ve halkı için çok yanlış kararlar aldığınıdile getirdi.

Demirtaş, Johnson’ı siyasi olarak da beğenmediğini anlatanDemirtaş, popülistin önde gideni olduğunu ve aldığı kararların ağır bedellerödetebileceğini kaydetti.

EKONOMİK GİDİŞAT

Eski Dünya Bankası Başkanı ve bir dönem Türkiye’ninekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Kemal Derviş, ise koronavirüs sonrasıgelişmekte olan ülkelerin daha büyük krizlere gebe olduğunu söyledi.

Kaynak-ındependet…

Gelir düzeyi yıllık baz da 50 bin doların altında olanülkelerin virüs sonrasında kırılganlıklarının daha da artacağına değinenDerviş, dünyadaki ekonomik sistemin toptan revize zamanının geldiğine işaretetti.

(haber-parafonu)