Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından oluşturulan bir istatistikte Türkiye’de koronavirüs nedeniyle ölümlerin 60 yaş altı bakımından AB’den 4 kat daha fazla olduğu dünya ortalamasından ise 9 kat fazla olduğu belirtildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle dünyagenelinde hayatını kaybedenlerin oranı 60 bine ulaşırken vaka sayısı ise 1milyonu aşmış durumda.

Türkiye’de özellikle geçtiğimiz hafta başlayan ölüm ve vakasayısındaki artışlar giderek yükseliyor. DSÖ’nün bir istatistiğine göre iseTürkiye’deki 60 yaş altı kişilerin ölüm oranlarında AB’den 4 kat dünyadan ise 9kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre DSÖbu oluşturduğu verileri Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı ve ona göre biristatistik oluşturduğu kaydediliyor.

DSÖ ise hemen hergün ülkelere yaptığı çağrı da daha fazlaizolasyon ve daha sıkı tedbirler alınması çağrısında bulunuyor. Türkiye’de buçağrıları dikkate alarak birçok şehre giriş çıkışları yasaklarken 60 yaş üstüve 20 yaş altı grupların sokağa çıkmasına yasak getirdi.

Ancak bu yasaklara uymama oranı da Türkiye’de oldukça fazlagörülüyor. Türkiye güvenlik güçleri de alınan yasaklara uymayanlara ise cezaiişlem uyguluyor.

(haber-parafonu.idrisokur)