Türkiye tüm dünyada yaşanan koronavirüs nedeniyle daralan tarım ekonomisine katkı sunmak için devlet arazilerini tarım arazisine açma kararı aldı.

Kararı açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlioldu. Bakan Pakdemirli bazı ürünler de stok yapılacağını dile getirerek, bazışehirler uygulanacak yeni sistemle birlikte devlet arazilerinin tarımaaçılacağını aktardı.

Bakan Mart ayı başında market yöneticileri ile bir toplantıyaptığını söyleyerek, yöneticilerin de gelen tehlike karşısında hazırlıklıolduklarını fark ettiklerini ifade etti.

Pakdemirli “Market yöneticileri kendi önlemlerini aldılar.Bugün herhangi bir ürün sıkıntımız yok. “ dedi.

TÜM DÜNYA TARIMIN ÖNEMİNİ DAHA İYİ ANLAYACAK

Bakan Pakdemirli Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüssonrasında yaşanan gıda sorununun tüm dünyaya tarımın ne kadar değerli olduğunuöğrettiğini kaydetti.

Bu kapsam da limon ihracatını tamamen durdurduklarınadeğinen Pakdemirli Rusya’da şuan da limonun kilosunun 4 dolara yükseldiğinibelirtti.

TÜM DÜNYA RADİKAL KARARLAR ALMALI

Bakan Pakdemirli, bir gazeteye verdiği demeçte tarımkonusunda tüm dünyanın daha radikal kararlar alması gerektiğini dile getirereközellikle AB ülkelerinde ve ABD’de yaşanan marketleri ‘talan etme’ durumununTürkiye’de asla yaşanmadığını ve yaşanmayacağını söyledi.