Türkiye’nin ihracatı her ay koronavirüs etkisiyle düşmeye devam ediyor. Dw Türkçe’nin iddiasına göre Nisan ve Mayıs aylarında ihracat rakamları yüzde 80’lere varan oranlar da düşebilir.

Tüm dünya ekonomilerini etkileyen koronavirüs nedeniyle yüzlerce iş kolu kepenk kapatmak zorunda kalırken sektör temsilcileri ise korkutan açıklamalar da bulunuyor.

Türkiye’nin Yakın Zaman da 170 Milyar Dolar Borç Ödemesi Gerekiyor

Türkiye’nin Yakın Zaman da 170 Milyar Dolar Borç Ödemesi Gerekiyor

Mart ayında yüzde 17,8 oranın da düşen ihracat rakamlarının Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 80 lere varan bir düşüş yaşama ihtimalinin olduğu kaydediliyor.

Dw Türkçe’nin haberine göre yakın zaman da Türkiye’nin yurt dışı kaynaklı 170 milyar dolarlık dış borç ödemesi gerekiyor.

Son 10 yılda ihracatta büyük sıçramalar elde eden Türkiye bu büyüme trendini yüzde 80 oranın da başardı.

2019 yılında Türkiye 180 milyar dolarlık ihracata imza atarak büyük başarı elde etti.

Türkiye'nin borcu

Türkiye’nin borcu

Türkiye’nin ihracatın da aslan payı ise yüzde 49 ile AB ülkeleri oldu. Türkiye’deki otomotiv üreticileri ise bu sektör de yüzde 80 oranın da bir azalma beklediklerini belirtiyor. Bunun sebebi olarak da salgının en fazla etkilediği ABD ve AB ülkelerine olan yüksek miktardaki ihracat rakamları olarak kaydediliyor.

Özellikle makine ihracatın da da önemli sorunların olmasından endişe ediliyor. Alınan bilgiye göre virüs sonrasında makine ihracatının 2 yıl boyunca olmayacağı dile getiriliyor.

(haber-parafonu.com)