Uluslar arası Kredi Derecelendir Kuruluşu olan Fitch, TürkBankaları için refinansman riski bulunduğu yönünde uyarılar da bulundu.

Koronavirüs nedeniyle büyük miktar da döviz borçlarınedeniyle Türk bankalarının finansman riski taşıdığına dikkat çeken kuruluşhalk bakımın dan da riskli bir döneme girildiğini açıkladı.

Bugün TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da yaptığı açıklamada bankaların şirketlere ‘limit tükendi’ diyerek geri çevirdiğini açıkladı.

Rıfat Hisarcıklıoğlu tüm bankaları firmalara destek vermeyeçağırdı. Dönemin şirket seçecek dönem olmadığı uyarısında bulunanHisarcıklıoğlu, herkese kredi verilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte şirketlerbirer birer kapanmaya başladı. Birkaç sektör haricin de Türkiye’de hemen hersektör kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

Zora düşen bazı firmalar ise bu dönem de bankalar dan kredi talebinde bulunuyor. Ancak, bankaların da yurt dışı kaynaklı yüksek miktarlar da borçları nedeniyle kredi vermekte tereddüt ettiği kaydediliyor.

(parafonu.com)