Ekonomist yaptığı açıklamada, asgari ücretin 5000 TL olması gerektiğini, ancak işverenin devlete ödediği vergi ve maliyetlerinin artmaması gerektiğini söyledi. Aksi taktirde çok kişi işsiz kalır ve kalanlar kayıt dışı çalışmak durumunda kalarak, daha çok Afgan ve Suriyeli işçi alımı artar açıklamalarında bulundu.


Asgari ücret ile ilgili çarpıcı iddialarda bulunan ekonomist Selçuk Geçer yaptığı açıklamada, “Çok büyük bir tehlikeden bahsediyorum, alabilirseniz ne olur? Hadi diyelim ki aldınız iki kişide 3500 aldınız 700 TL giriyor eve, yine yoksulluk sınırının altındasınız, açlık sınırının üstündesiniz ama bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyorsunuz, oda alabiliyorsanız. Şimdi 3500 lira reel sektör askeri ücretliyi, birde bunun üzerine primini, vergisini, stopajını koyarsanız, bu reel sektöre, kobiye, esnafa 600-7000 Liraya falan denk gelecek. Dolayısıyla reel sektör işten çıkarmaları hızlandıracak. O 3500 lirayı da alamayacak insanlar. İşi olanlar işsiz kalacak. Bugün 3500 lirayı beklerken yarın 0 lira ile baş başa kalacak ve daha çok Afgan, daha çok Suriyeli çalıştırmaya başlayacaklar, yada Türkiye’de çalışmaya mecbur kalan insanları kayıt dışına zorlayacaklar, vereyim sana 2000 kayıt dışı çalış diyecekler. ” dedi.

 

Çözüm yolunu açıkladı
Açıklamanın devamında, “Bunun çözümü için devlet maaşları arttırmak zorunda, 3500 değil hatta 5000 lira yapmak zorunda ama reel sektörün üzerindeki yükü de azaltmak zorunda . Devletin reel sektöre “ sen şuan istihdam yaratıyorsun ve işsizlik olmaması için ve bu adamları işten çıkartmamak için bakalım senin bugün ki maliyetlerin ne kadar, 2825 lira asgari ücret ödüyorsun, e bunun üstüne vergi stopajı ile neredeyse 4000 liraları buluyor senin maliyetin. Bu 4000 lira maliyeti geçmeyecek, biz zam yapacağız fakat buradaki maliyetleri sana yansıtmayacağız.” Demesi lazım.” diyerek çözüm yolunu açıkladı.