Biden yönetimi Perşembe günü Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de öldürülmesini onayladığı sonucuna varan bir istihbarat raporu yayınlayacağı açıklandı.

Büyük ölçüde CIA'nın çalışmalarına dayanan istihbarat değerlendirmesi yeni değil. Ancak kamuya açıklanması, ABD-Suudi ilişkilerinde önemli bir yeni bölünmeye işaret edecek ve Başkan Joe Biden , eski Başkan Donald Trump'ın Suudi devletinin Kongre üyeleri tarafından geniş çapta kınanan acımasız bir cinayetteki rolü hakkında şüphe uyandıran politikasından net bir kopuş olacak. 

 Reuters ilk olarak Perşembe günü yayınlanması planlanan gizliliği kaldırılmış istihbarat özetini açıkladı.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, Biden'ın veliaht prensi yerine Suudi kralıyla iletişim kuracağı açıklandı. Gizliliği kaldırılan raporun yakında yayınlanmaya hazırlanacağı açıklandı.

Biden Çarşamba günü geç saatlerde gazetecilere raporu okuduğunu doğruladı.

Raporun yayınlanmasının ABD-Suudi ilişkilerini nasıl etkileyeceği ise henüz tam netleşmese de uzmanlara göre büyük ölçüde zarar gören ilişkiler dönemi yaşanacak. Dışişleri Bakanlığı'na göre, Biden yetkilileri göreve geldiklerinden beri Suudilerle ilişkilerini olumlu yönde ilerletiyor.

59 yaşındaki Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi konsolosluğuna getirildiğinde Washington Post'ta köşe yazarlığı yapan bir Suudi vatandaşıydı ve veliaht prensle yakın bağları olan bir istihbarat ekibi tarafından öldürüldü. Amerikalı yetkililer, vücudunun bir kemik testereyle kısmen parçalandığını ve kalıntıların asla bulunamadığını açıkladı.

İddiaya göre öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi asitlerle eritildi.

Suudi hükümeti ise cinayet iddialarını kabul etmezken, daha sonra Kaşıkçı’nın ölümünün kazara meydana geldiği belirtildi.

Suudiler, ekibin kendi başına hareket ettiğini ve veliaht prensin işin içinde olmadığını söylüyor.

Uluslararası gözlemcilerin saçmalık dediği bir davada sekiz kişi mahkum edildi; beşi idam cezası aldı . Kaşıkçı'nın akrabaları tarafından affedildikleri iddia edilen cezalar 20 yıla çevrildi .

Cinayeti Birleşmiş Milletler adına soruşturan Agnes Callamard, Suudi Arabistan'ı "kasıtlı, kasıtlı bir infaz, uluslararası insan hakları hukuku altında Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir cinayetle" suçladı.

CIA, 2018'de Beyaz Saray'a değerlendirmesini sundu, ancak Trump'ın Suudi Arabistan ve özellikle Bin Selman ile dostane ilişkilerini değiştirmiş gibi görünmedi.

Trump , 2019'da gazeteci Bob Woodward ile kaydedilen röportajlarda bin Salman'ı kongre incelemesinden koruduğu için övündü .

Trump, "Onun kıçını kurtardım" dedi. "Kongre'nin onu rahat bırakmasını sağladım. Onları durdurabildim."

"Onun yaptığına inanıyor musun?" Woodward sordu.

"Hayır, yapmadığını söylüyor," diye yanıtladı Trump.

2020 seçim kampanyası sırasında Biden , Suudileri "bedelini ödeyecek ve onları oldukları gibi parya yapacaklar "

Biden, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki savaşına verdiği desteği sona erdirdi, ancak önemli bir Orta Doğu müttefiki ve terörle mücadele ortağına askeri yardımı kesmek için harekete geçmedi.

Çarşamba günü Psaki, "Başkanın niyeti, bu hükümetin niyeti gibi, Suudi Arabistan ile olan ilişkimizi yeniden ayarlamaktır." Dedi.