Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol anlaşmazlığının yanı sıra dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle tüm dünya ekonomilerinin olumsuz etkileri de devam ediyor.

Petrol piyasası ise bunu en fazla hisseden sektör olarakgörülüyor. Özellikle benzin fiyatları sürekli olarak değişkenlik gösterirkendün yaşanan zammın ardından bugün ise 14 kuruşluk indirim geldi. Geçtiğimizhafta ABD tarafından açıklanan petrol fiyatların da varil fiyatı son 18 yılınen düşük seviyesine gerilemişti.

Tüm bunların ardından Türkiye’de petrol fiyatları hemenhergün değişiyor. Geçtiğimiz hafta birgün zam uygulanırken birgün de indirimyaşanıyor.

Dünya genelin de etkisini arttıran korona virüs nedeniyle petrolpiyasası da dengesizlikler sürüyor.

ASIL HEDEFLENİLMESİ GEREKEN KONU YEREL EKONOMİ

Ekonomistler ise Türkiye’nin asıl gündeminin yaşananekonomik sorunlar olduğunu belirtiyor. TÜSİAD ise yaptığı açıklama da dünyagenelinde merkez bankalarının bu güne kadar taahhütte bulunduğu toplam destekrakamının 7 trilyon dolar olduğunu hatırlattı. Dünya oranlarına bakıldığındaTürkiye’nin açıkladığı rakamların çok küçük kaldığını açıklayan TÜSİAD,hükümete mektup yazdığını duyurdu.

Bloomberg’e göre TÜSİAD’ın yazdığı mektup daha fazla paketaçıklanmasının talep edildiği yönde. Birçok ekonomist Türkiye’nin açıkladığı veadına kalkan denilen paketin yetersiz olduğunu iddia ediyor.

(Haber/analiz/parafonu)