Otomotiv dünyasının en büyük üreticisi olan Almanya’da üretim durma aşamasına gelirken Türkiye’de ise ihracat yüzde 30’a yakın azaldı.

Tüm dünya da devam eden koronavirüs nedeniyle insanhayatının yanı sıra ekonomiler de 2020 yılını yıkıcı olarak geçiriyor.

TÜİK verilerine göre 2019 yılının aynı ayına göre Türkiye’ninotomotiv ihracatı yüzde 28 oranın da azaldı.

Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği tarafından yapılanaçıklamaya göre ise Mart ayında sektörün 2,1 milyar dolarlık ihracatgerçekleştirdiği kaydedildi.

Almanya’nın yanı sıra Fransa, Japonya, İtalya gibiülkelerinde Mart ayı üretim kapasiteleri yüzde 7’ye yakın azaldığıbelirtiliyor. Almanya ise yakın zaman da üretim oranlarının daha da düşeceğiniaçıklarken ekonomi de olası sorunlar için geçtiğimiz gün açıklanan 750 milyarEuro’luk pakete atıf yapıldı.

Özellikle AB ülkeleri koronavirüse karşı sürekli yenipaketler açıklamayı sürdürüyor. Almanya 750 milyar Euro, Fransa 300 milyar euroaçıklarken, diğer ülkeler de yine paket açıklamalarını devam ettiriyor.

IMF ise geçtiğimiz gün yaptığı değerlendirme de eşigörülmemiş bir krizden bahsetmişti. Özellikle ekonomistler koronavirüs sonrasıiçin de gelişmekte olan ülkeler de büyük ekonomik bunalımların olacağını tahminediyor.

(haber-parafonu.com)