Türkiye korona virüs nedeniyle limon ihracatını ön iznebağlayarak durdurma kararı aldı. Alınan bilgiye göre Akdeniz İhracatçılarBirliği tarafından üyelerine gönderilen açıklama da bu kapsam da limonihracatına kısıtlama getirildiği duyuruldu.

Ağustos ayına kadar üreticiler limonları yurt dışı pazarındasatamayacağı ifade edilen açıklama da, limon ihraç için gerekli olansertifikanın düzenlenmesi sonucunda firma adı ve limonun miktarının mailyoluyla kendilerine ulaştırılmasını istedi.

Yapılan bu uygulamanın normal zamanlar açısında riskliolduğunu ifade eden üreticileri tüm dünyada giderek etkisini arttıran koronavirüs nedeniyle bu dönme de alınan karara uyacaklarını belirtiyor.

Türkiye limonu başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya ve Asya’yaihraç ediyor. Geçtiğimiz aylar da soğan ve patatesin de yurt dışınagönderilmesi özel izne bağlanmıştı. Bu kapsam da bakanlık limona da özel izinistedi. Korona virüs tedbirleri kapsamında yurt için de oluşacak talebe tam anlamıylakarşılamak için yapıldığı kaydedilen uygulama ile limonlar sadece Türkiyegeneline dağıtılacak.

ÜRETİCİLER TEDİRGİN

Özellikle üretimin çokça olduğu şehirler her ne kadar yurtiçi talep artsa da ürün fazlalığı oluşabileceği ve virüsün etkisiyle dışpazarın daha da daralabileceği korkusu yaşıyor. Tedirginlik hemen her sektör dekendini gösterirken özellikle tarım sektörü bu anlam da önemli bir sorunlakarşı karşıya kalıyor. Eğer virüs durdurulamaz ve dış Pazar kapanırsa ürünlerinellerinde kalacağı yada zararına iç pazara satacağını düşünüyorlar.

İDRİS OKUR

Parafonu.com