Türkiye genelinde imar barışının ardından belediyeler kaçak yapılara göz açtırmazken bazı vatandaşlar ise mağdur ediliyor.

 Özellikle büyükşehirlerde kırsal mahallelere ev yaptırmak isteyenler 20 bin TL’den fazla resmi işlem ücreti ödemek zorunda kalıyor.

Yapılan şikayetler dikkate alınmazken belediye kırsala dönüşün önünü kestiği yorumları yapılıyor.

KÖYE EV YAPTIRMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR!

Öncelikle eğer araziniz imar çapı dışında kalıyorsa bunun için çap çıkartılması gerekiyor. Bunun içinde birçok bakanlığın yerel temsilciliklerine ‘kurum görüş’ yazısı göndermeniz gerekiyor. Bu işlem ise aylarca devam ediyor ve kurumlar yazılara cevap verirken bazen arazi incelemesi de yapabiliyor.

İmar çapının hemen ardından belediyelerin imar müdürlüklerine müracaat ediliyor. Daha sonra onlar belediyenin elinde bulunan adına da ‘Tip’ denilen projeyi size sunuyor. Bu klasik köye evleri için yapılsa da vatandaşların pek de istemediği bir talep olarak kaydediliyor.

Daha sonra 4’lü tus projesi yapmanız gerekiyor. İnşaat mühendisi, mimar, harita mühendisi, elektrik mühendisi ve makine mühendisi ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Bunlara da kriter getirildiği için ortalama 9 ile 10 bin masraf çıkartıyorlar. Bunların yanı sıra zemin etüdü talep ediliyor ve jeoloji mühendisi ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Eğer gözlemsel etüt raporu yeterli olursa 2 bin lira sondaj istenilirse 4 ile 4 bin 500 lira arasında maliyet çıkıyor.

Ancak henüz bitmiyor ve geçici müteahhitlik belgesi talep ediliyor ve bunun masrafı da yaklaşık bin lira çıkıyor. Ve son olarak şantiye şefi diye nitelendirilen mühendis ile anlaşma (imza) isteniliyor. Buda yaklaşık 2 bin liraya mal oluyor.

Köyünüze ev yapmak isterseniz bu masrafları ödemek zorundasınız ve aksi takdir de elektrik aboneliği alınamıyor ve yıkım kararı ile yüksek miktar ödemeler de çıkabiliyor.