ABD’nin açıkladığı 2 trilyon dolarlık para politikasınakarşın Güney Kore, hem parayla hemde disiplinle koronavirüse müdahale ediyor.

Bu kapsam da uzmanlar ise Güney Kore’nin adımlarınındoğruluğunu ancak ABD’nin attığı adımların ise yanlış olduğunu belirtiyor.Ekonomist Özgür Demirtaş verdiği bilgide ABD’nin 2 hafta içerisinde virüse karşı sadece paranın yeterli olmayacağınıanlayacağını dile getirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Demirtaş, 4 yada 6 trilyondolarlık ek mali müdahalenin yakın zaman da gelebileceğine atıfta bulunarak,bunun her vatandaşına 18 bin dolarlık paket anlamı taşıdığını kaydetti.

Bu durumun milli gelirin neredeyse yüzde 30’unuoluşturacağını dile getiren Demirtaş, ABD’nin krize para ile saldırdığını GüneyKorenin ise hem para hem disiplinle müdahale ettiğini aktardı.

ABD’de 1-2 hafta içerisinde ciddi bir panik havası olacağınısöyleyen Özgür Demirtaş, sadece para ile problemin çözülemeyeceğini belirtti.

Tüm dünya koronavirüse karşı ekonomik paketler açıklamayısürdürüyor. Özellikle büyük ekonomiler vatandaşlarına binlerce dolarlık destekaçıklamaları yaparken bazı fakir ülkeler de ise durum giderek kötüleşiyor.

(haber-idris okur-parafonu)