Dünyada ilk defa bir ülke Çin’in zalimliğini ‘soykırım’ olarak kabul etti. Kanada Avam Kamarası oybirliğiyle Çin’in Türkler’e karşı uyguladıklarını soykırım olarak tanıdı.

266 milletvekilinin katıldığı oylamada ret oyu çıkmazken iktidar partisi ise büyük oranda çekimser kaldı.

Ancak yapılan oylama neticesinde Çin’in uyguladığı zulümler ‘soykırım’ olarak kayıtlara geçti. Daha önce ABD’de Çin’in uygulamalarına ‘soykırım’ demişti. Ancak bunu resmi olarak tanımlamazken AB ülkeleri ise defalarca çağrıda bulundu.

Bunun yanı sıra Milletvekilleri hükümetten Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne "Çin soykırıma devam ederse 2022 Kış Olimpiyatları'nı Pekin dışında bir yere taşıyın" çağrısında bulundu.

BBC World News'in Çin'deki kamplarda sistematik tecavüz, cinsel istismar ve işkence uyguladığını kanıtlamasına rağmen dünya halen Uygur Türklerinin yok edilmesine yeteri kadar ses çıkartmıyor.

Çin Sincar bölgesinde bulunan Uygur Türklerine yönelik sistematik olarak işkence yapıyor. Sayıları 30 milyondan fazla olan Uygurlar’ın çocukları kaçırılırken, kadınlar ise tecavüze uğruyor.

Bunun yanı sıra bölgede bulunan camiler Çin tarafından yıkılarak yerine bar yada ambar yapılıyor. Sistematik olarak Uygur Türklerine ‘soykırım’ yapan Çin’e karşı ise sadece Müslüman ülkeler ses çıkartmıyor.

(kaynak-parafonu.com)