IMF, koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlara ilişkin açıklama yaparak bu durumun dünya da eşi görülmemiş bir durum olduğu ifade edildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva,tarihlerinde hiçbir dönem de dünya ekonomisinin bu denli durma noktasınageldiğine tanıklık edilmediğini aktardı.

Tüm dünya da bir milyondan fazla insana bulaşan koronavirüsnedeniyle ekonomiler de bunalıma girmeye başladı.

En kritik açıklama ise IMF Başkanı Kristalina Georgieva’dangeldi. Georgieva koronavirüsün, 2008 yılındaki krizden çok daha büyük ve dahaönce hiç görülmemiş bir ekonomik krize yol açtığını açıkladı. IMF olarak 1trilyon dolar kapasiteli bir fon ayırdıklarını aktaran Kristalina Georgieva, 90’danfazla ülkenin kendilerinden yardım istediğini söyledi.

EN ZOR DURUMDA OLAN ÜLKELER

IMF Başkanı Georgieva en savunmasız ve zor durumda kalanülkelerin gelişen veya gelişmekte olan ülkeler olduğunu aktararak, acil finanstalebi konusunda şimdiye dek böyle bir istekle karşılaşmadıklarını vurguladı.

Dünyanın ekonomik anlam da çok karanlık bir sürece girdiğinedikkat çeken Georgieva, gelecek açısından da hem ekonomik hemde sosyal anlam dakaygılı olduklarını aktardı.

(haber-parafonu-İDRİS OKUR)