Ekonomiye büyük zararlar veren korona virüs nedeniyle ülkeler yaşadıkları ekonomik zorlukları atlatmak için Uluslararası Para Fonu (IMF)’den para talep etti.

Ancak bazı ülkeler kendi yerli fonlarıyla sıkıntıdankurtulmak için IMF’den para istemediği kaydediliyor. IMF’den para istemeyen ikibüyük ülke ise Türkiye ve Rusya olduğu dile getiriliyor.

Korona virüs yüzünden dünyanın önemli bir kısmı resesyonagirmiş durumda, kriz her ülkeyi olumsuz yönde etkilerken, özellikle gelişmekteolan ülkeler uluslararası kredi fonlarından destek talep ediyor.

IMF ise yardım bekleyen kuruluşlara kredi vermeye hazırolduklarını belirtmiş ve 1 trilyon dolarlık kredi verebilecekleri mesajınıiletmişti.

IMF direktörü ise konuya ilişkin yaptığı açıklama da Türkiyeve Rusya’nın kendilerinden kredi talebinde bulunmadığını ancak 81 ülkenin talepettiği miktarların olduğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiyegöre ise Türkiye, iç siyasete IMF’ye gitmedikleri mesajını vermek için bir sürekredi talebinde bulunmayacağı belirtiliyor.

Ancak yakın zaman da olası krizin artması Türkiye’nin IMF’yegidebileceği ve kredi isteyebileceği aktarılıyor. Özellikle Afrika ülkelerivirüsle mücadele kapsamında IMF’den önemli oranda kredi talep etti. Dünyanın enbüyük kredi kuruluşu olan IMF’de o ülkelere uzun vadeli krediler vereceğiniaçıklayarak bir fon ayrıldığını duyurdu.

(Haber-idris okur-parafonu)