Uzun zamandır ekonomik ve siyasi krizle boğuşan Venezuela’da halk benzin bulmakta zorlanıyor. Dünyanın en büyük ve en zengin petrol rezervlerine sahip Venezuela, petrol istasyonlarının önünde kilometrelerce kuyruklar oluşmuş durumda.

Koronavirüs nedeniyle Venezuela’da karantina uygulaması ile halkın sokağa çıkmasını engellemeye çalışıyor.

Dünyanın En Zengin Petrol Kaynaklarına Sahip Ülkede Benzin Bulunamıyor

Dünyanın En Zengin Petrol Kaynaklarına Sahip Ülkede Benzin Bulunamıyor

Koronavirüs öncesinde günlük 120 bin varil olan benzin talebinin 6 bin varile kadar düşmesine rağmen benzin istasyonlarının çoğu kapalı açık olanların önünde de uzun kuyruklar var.

NASIL OLUR DA PETROL ZENGİNİ BİR ÜLKE DE BENZİN OLMAZ

Venezuela dünyanın en büyük petrol yatağı olarak bilinirken benzinde yaşanan kıtlık ise uzmanlara göre, çıkarılan ham petrolün yakıt haline gelebilmesi için rafineri de işlem görmesi gerekiyor. Venezulela’da tüm petrollerin sahibi devlet ancak, ülke de petrolün işlenmesin de kullanılan maddeler ve kimyasallar yurt dışından ithal ediliyor.

Rosneft şirketi

Rosneft şirketi

Venezuela hükümeti bu maddeleri almak istediklerini ancak ABD yaptırımları nedeniyle şirketlerin satmak istemedikleri için petrolün işlenemediğini belirtiyor.

RUS ŞİRKET VENEZUELA’DAN KAÇTI

Bu yaptırımlar dolayısıyla rafineri de işlem yapmakta olanaksız hale geliyor. Venezuela hükümeti ABD yaptırımlarına karşı Rusya kartını oynayarak Rosneft şirketinden bazı ürünleri ithal ediyordu. Ancak ABD bahse konu şirketi de yaptırım listesine alınca Rosneft’te Venezuela’dan ayrılmak zorunda kaldı.