Tüm dünya da etkisini arttıran korna virüs ekonomileri deolumsuz etkilemeye devam ediyor. ABD piyasaları son 16 yılın en kötü döneminiseyrederken Asya piyasaları da olumsuz etkilenmeyi sürdürüyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’de ekonomik olarak sıkıntılı birdöneme girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘yeteri kadar para var’açıklamasına karşın uzmanlar orta vade de Türkiye ekonomisinin resesyonagirebileceği uyarsısında bulunuyor.

Özellikle AB ülkelerinde yaşanan kitlesel ölümler ihracatrakamlarında ciddi bir düşüşe sahne oluyor. İtalya ve İspanya’nın yanı sıraİngiltere’den gelen olumsuz haberler piyasaları tedirgin etmeyi sürdürüyor.

ABD’de işsizlik fonu başvurusu da rekor seviyelere ulaştı.Milyonlarca insan işsizlik için başvuru yaparken benzer durum Türkiye’de degözleniyor. Korona virüs nedeniyle işten çıkartılan işçiler verilecek olan binliralık yardımın sadece faturaları ödeme de kullanılacağını diğer ihtiyaçlarınise nasıl karşılayacaklarını bilmediklerini ifade ediyor.

Türkiye genelin de İŞKUR müdürlükleri önün de uzunkuyrukların oluştuğu görülüyor. IMF ise yaptığı açıklama da 81 ülkeninkendilerinden yardım istediğini açıklamıştı. Bu ülkeler arasında şuan Türkiyebulunmuyor. Ancak uzmanlara göre Türkiye, korona virüs yayılma dönemi devamederse IMF’nin kapısını çalmak zorunda kalabilir.

Ancak Türkiye yerel ölçekte de birçok sorunla karşı karşıya, korona virüs yayılma hızı her geçen gün devam ederken ölüm vakaları daartışını sürdürüyor. Yapılan ‘evde kal’ çağrısına yeteri kadar uymayanvatandaşlar, riskin daha da artmasına sebep oluyor.

(Haber-parafonu.idris okur)