Dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri olan Dubai organik tarım yapmak için çölün ortasında dünyanın en büyük serasını kurmaya hazırlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en büyük organik meyve ve sebze yetiştiren, bir firma insanlara bu konu da eğitimler de vermeye başladığını duyurdu.

Dubai Çölün Ortasında Tarıma Başladı

Dubai Çölün Ortasında Tarıma Başladı

Körfez ülkelerinin tamamı gıda ürünlerinin neredeyse yüzde 90’ına yakınını ithal ediyor. Dubai ise buna karşı çölün ortasında tarım yapmak için bir dizi çalışmalar yürütmeye başladı.

Alınan bilgiye göre Dubai, gelen turizm potansiyeline karşın çöl de organik tarım yapmak için öncelik olan su sorununu çözecek ve daha sonra ithalatı daha da azaltacağını belirtiyor.

Konuya ilişkin Euronews’in edindiği bilgilere göre daha sağlıklı ve kullanılabilir gıda için Dubaili bir firma çölde çok büyük bir sera kurmak için çalışıyor.

DAHA ÖNCE ENERJİYE 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLANMIŞTI

Suudi Arabistan kullanımı kısıtlı olan çöllerde enerji üretimi yapmak için yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırım planlamış ancak rakamın fazla olması nedeniyle bunu geçici olarak durdurmuştu.

Edinilen bilgiye göre tekrar enerji yatırımını sürdürmek isteyen Arabistan bu yatırımı yeniden hayata geçirmeyi planlıyor.

Suudi yönetiminin bu girişimi sonrasında Dubai de çölü değerlendirmek için dünyanın en büyük serasını kurmaya hazırlanıyor.