Adana'da 30 Mart 2016'da temeli atılan ancak aradan geçen 4 yılda sadece üçte biri tamamlanabilen Devlet Bahçeli Köprüsü için Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprüyü mevcut haliyle devralacak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na kaynak aktarımını onayladığı öğrenildi.

Devlet Bahçeli Köprüsü'nün mevcut haliyle devralacak olan bakanlık 700 milyon liralık kaynak aktarımı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 20 Ağustos'ta onaylandığı kaydedildi.

24 AYAK BULUNACAK

Gidiş-dönüş 3'er şerit, ortasında da raylı sistem planlanan köprü, bin 800 metre uzunluğa sahip olacağı ifade edildi. 39 metre genişliğinde üzerinde toplam 6 şeritli karayolu ve çift hatlı demiryolu olacak şekilde projelendirilen Devlet Bahçeli Köprüsü'nde 24 ayak olacak.

NE OLMUŞTU?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde inşasına başlanan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapımına mali sıkıntı nedeniyle ara verilmişti. 2019 yerel seçimlerinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Zeydan Karalar, köprünün yapımının çok büyük ekonomik kaynak gerektirdiğini belirterek yapılmasının mümkün olmadığını söylemişti.