Böbrek taşı ağrıları ve sancıları en dayanılmaz durumların başında gelmektedir. Böbrek taşı neden oluşur, böbrek taşı belirtileri nelerdir ve tedavisi için neler tüketilmeli ya da neler tüketilmemelidir?

Böbrek taşı neden oluşur, böbrek taşının düşürülmesi için neler yapılabilir gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz sağlık makalemize başlıyoruz. Sağlık, insanlar için en önemli durumdur. “Her işin başı sağlıktır.” sözü de buradan çıkmaktadır. Sağlığını kaybeden bir kişi hiçbir işinin doğru düzgün yapamaz ve nitelikli eleman olma özelliğini kaybeder. Bu nedenle kişiler sağlıklarına önem vermelidir. Hastalıklar vücut direncini kırarak çeşitli ağrılara ve acılara sebep olmaktadır. İlaç, iğne ya da ameliyat tedavileri ile bu hastalıklara çözüm bulunabilmektedir. Hastalıklar vücutta çeşitli komplikasyonlara sebep olarak kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. Bu komplikasyonlar basit ve kolay tedavi edilebileceği gibi karmaşık yollarla da tedavi edilebilmektedir. Bu durumu belirleyen ise hastalığın nerede olduğu ve ne derecede olduğudur. Sizde de böbrek taşı olabilir. Peki böbrek taşı düşürme belirtileri varsa bunu nasıl anlayabileceğinizi tek tek açıklamak gerekirse aşağıdaki maddeleri başlık olarak yazabiliriz.

Böbrek taşı belirtileri

Kasık bölgesinde şiddetli ağrı
Kaburgaların altından başlayan ve kasıklara kadar inen ağrılar
Mide bulantısı
İdrarda kan görme
İdrarda yanma hissi

Hastalıklar iç ve dış hastalıklar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Dış hastalıklar iç organlarda görülmeyen daha yüzeysel hastalıklardır. Grip ve nezle bu grup içerisinde değerlendirilebilir. İç hastalıklar ise iç organlarda oluşan rahatsızlıklardır. Böbrek hastalıkları, akciğer ve karaciğer hastalıkları iç hastalıklar içerisinde yer almaktadır. İç hastalıklar içerisinde bulunan böbrek rahatsızlıkları birçok kişide görülmektedir. En bilineni ise böbrek taşı rahatsızlığıdır. Böbrek taşı oluşumu böbreklere zarar vermektedir. Bu rahatsızlık genetik olarak daha fazla görülse bile genetik dışında başka durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Böbrek taşı oluşumunun en temel nedeni soğuk algınlığıdır. Böbreklerin üşütülmesi soğuk algınlığını ve böbrek taşı oluşumunu da beraberinde getirmektedir. Beslenme de böbrek taşı oluşumunu etkileyen faktörlerdendir. Dengesiz ve düzensiz beslenme, sürekli olarak katı besinler tüketme, az sıvı gıda alımı ve su içmeme gibi durumlar da böbrek taşına sebep olmaktadır. Peki böbrek taşı olan kişiler ne yapmalıdır, bu kişilere ne gibi tavsiyeler verilebilir?


Böbrek taşı olan kişiler gazlı içecekler tüketmek yerine portakal suyu ve limonata tüketmelidir. Normal şartlarda insanların günde en az 2.5 L su içmeleri gerekmektedir. Çünkü su böbrek taşlarının atılması için çök önemlidir. Fakat böbrek taşı olan kişilerin günlük içmesi gereken su miktarı 3-3.5 litreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca böbrek taşı olan kişilerin tüketmesi gereken besinler yanında tüketmemesi gereken besinler de bulunmaktadır. Bu besinler genel olarak koyu yeşil yapraklara sahip olan besinlerdir. Semiz otu, ıspanak ve bamya bu besinlerin başında yer almaktadır. Çilek ve kırmızı erik de tüketimi az olması gereken besinlerdendir. Bunun haricinde hayvansal içerikli gıdaların tüketimine de dikkat edilmelidir. Bu gıdalar yeteri kadar tüketilmeli fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü fazla protein böbreklere zararlıdır. Tüketilmemesi gereken gıdalar arasında en önemlisi ise tuzdur. Fazla tuz böbreklerde taş oluşumunun en büyük sebeplerindendir. Son olarak çay,kahve, asitli içecekler ve alkolün de aşırı tüketilmesinin zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası böbrek taşlarından kurtulmak ve böbrek sancısını hafifletmek için tüm bunlara dikkat etmek gereklidir. Bu tavsiyelere uyarak böbrek taşı oluşumunun vereceği zararlardan en hafif şekilde kurutmak ve böbrek taşlarının yok edilmesini sağlamak mümkündür.

Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşının boyutuna göre böbrek taşı düşürme yöntemi de değişmektedir. Böbrek taşı nasıl düşürülür diye soranlara öncelikle böbrek taşı sıkıntısının ilk aşamasında yani böbrek taşının küçük ebatlarda olduğunu varsayarak cevap verebiliriz. Böbrek taşı düşürme yollarını evde de uygulayarak küçük taşların düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını da aşağıda sizlerle paylaştık. Vücut enzimlerindeki katılıkların sebep olduğu kum ve taşların düşürülmesi için sıvı tüketimi şarttır. Aslında kum düşürme ve taş düşürme birbiri ile ilişkilidir. Kumlar artarak taşlaşıyor ve insanlara ağrı ve acı vermeye başlıyor.

Böbrek taşı sancısına ne iyi gelir

Sık sık su içme ve tuvalete çıkma
Bol sıvı yiyecekler tüketme
Beslenmelerinizde limonu sık kullanın
Doğal meyve suları tercih edin
Ağrılar dayanılmaz hale geldiyse ağrı kesici
Buscopan tavsiye edilebilir


Böbrek taşı neden olur?

Böbrek taşı, böbreklerde bazı vitaminlerin ayarsız olarak toplanmasından dolayı oluşur. Önce kum şeklinde oluşan bu maddeler zamanla böbrek taşına dönüşmektedir. Böbrek taşının oluşma sebepleri araştırıldığında tüketilen besinlerin etkili olduğu görülür. Protein ve karbonhidrat bakımından zengin ancak lif açısından fakir olan besinlerin tüketilmesi, fast-food yiyeceklerinin aşırı tüketimi ile öğün aralıklarının düzensiz olması (sabah saat 08:00’de kahvaltı yapıp öğle yemeğini saat 16:00’da yapmak, ertesi gün de kahvaltıyı saat 13:00’te yapmak gibi) vücutta taş oluşmasına neden olmaktadır. İdrar söktürücü ilaçlar, antiasit ve tiroid ilaçları ile kalsiyum ve D ve C vitamini alımlarının da böbrek taşına neden olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca egzersiz yapmamak ve çok oturmak da böbrek taşına neden olabilmektedir. Tuz ve protein alımını azaltmanız gerekir.

Böbrek taşı ameliyatı

İnsanların ağrılarına katlanamaz duruma gelebildiği böbrek taşının kesin çözümü ameliyattır. Lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılabileceği gibi, taşların ebadının büyüklüğüne göre (lazerle kırılamayacak durumdaki böbrek taşları) açık böbrek taşı ameliyatı yapılmaktadır. Böbrek taşı ameliyatı olanların yorumlarını da dinlediğinizde ameliyatın kolay olmasına rağmen acılı ameliyat sonrası sürecin çok can yakıcı olduğu unutulmamalıdır. Eğer böbrek taşı oluşumu varsa bir an önce lazer tedavisi ile bu taşların kırılması yoluna gidilmelidir. Böbrek taşı ağrısı dünyada en çok acı veren ağrıların başında geldiğinden böbrek taşı belirtileri kadın ve erkeklerde fark edildiğinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmeli ve taşın alınması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.


Böbrek taşı resimleri

Böbrek taşlarının boyutları mm ile ifade edilir. Büyüklüğüne göre ameliyatsız, lazer ameliyatla ya da açık ameliyatla düşürülmesine karar verilebilir. Aşağıdaki görsellerde 6 ve 12 mm ebatlarında böbrek taşlarını görüyorsunuz.


Böbrekten çıkan kum resmi

6 mm böbrek taşı resmi


12 mm böbrek taşı resmi


Böbrek taşı düşürmek için hareketler

Böbrek taşının en önemli nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Böbrek taşlarını ilk safhada düşürebilmek için böbrek taşı düşürme hareketleri tavsiye edilir. Buy hareketleri görsellerle sizlere aktarmaya çalışalım. Böbrek taşı düşürme hareketleri ve egzersizlerinin yer aldığı örseli inceleyebilirsiniz.