Dün yüzde 10 kayıpla günü kapatan bitcoin bugünde düşüşünü sürdürerek 47 bin dolara kadar geriledi.

Yapılan haberlere göre düşüş göstergelerinin kripto parada aşırı alım sinyalleri verdiği ifade ediliyor.

Tesla’nın patronu Elon Musk’ın sosyal medyada yaptığı paylaşımlar neticesinde bitcoin biranda 59 bin dolar seviyelerine kadar yükselmişti.

Bununla da yetinmeyen Musk, 1.5 milyar dolarlık btc aldığını açıklamış ve yeniden kripto paranın değer kazanmasına neden olmuştu.

Ancak Elon Musk’ın hatalı bir açıklaması sonucunda ise bitcoin yeniden düşüş seviyesine geçti. İki gündür büyük kayıplar yaşayan bitcoin, 47 bin dolar bandını gördü.

Dün yüzde 17 düşüş yaşanırken bugün ise yüzde 10 oranında bir düşüş daha yaşandı. Bitcoin büyük düşüşler yaşasa da uzmanlara göre yıl başından bu yana yüzde 66 oranında bir değer kazandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Microsoft'un patronu Bill Gates'in eleştirel yaklaşımları da bitcoinin düşüşünde etkili olan unsur olarak ifade ediliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bir açıklamasında bitdcoin konusunda yatırımcıları uyarmış ve “bitcoin yasadışı olarak kullanılıyor bu yüzden verimsizdir” demişti.

Yellen bitcoin için “spekülatif, insanlar dikkatli olmalı” ifadelerini kullanmış ve büyük kayıplar yaşanabileceğini dile getirmişti.

BTC KAYBETTİREBİLİR

Uzmanlara göre çok fazla iniş çıkışlar gösteren bitcoin yatırımcısına yüksek oranlarda kazandırdığı gibi büyük kayıplar da yaşatabilir.

İddiaya göre Elon Musk’ın spekülatif, olarak değerlendirilen açıklamaları sonucunda 15 milyar dolar para kaybettiği ifade ediliyor.

Yapılan bir açıklamaya göre bitcoin konusundaki açıklamalarının bedelini ödeyen Musk dünyanın en zengin insanı unvanını da kaybetti.