Kars’a bağlı Akyaka ilçesi Küçük Durduran Köyü yakınlarında yırtıcı kuşlar ve tilkilerin topluca öldüğü ihbarı üzerine çalışma başlatıldı.

Bölgede bir süredir yaban hayvanların da görülen ölümlerin tıbbi çalışmaları neticesinde alınan sonuçta, hayvanların tarımsal ilaçlardan kaynaklı öldüğü açıklandı.

Bölgede yapılan çalışmalar da, buğday ve benzeri şeyler yiyen tavukları yırtıcı kuşların ve tilkilerin yediği bu yüzden de ölümlerin gerçekleştiği ifade edildi.

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama da  “Doğa Koruma ve Milli Parklar Kars il müdürlüğümüzce inceleme yapılmış; 3 Şahin ve 3 Tilki ölüsüne daha rastlanılmıştır. Veteriner hekimlerimiz tarafından yapılan inceleme ve köy sakinlerinin verdiği ifadelerin değerlendirilmesi neticesinde; şahinlerin ve tilkilerin toplu ölüm sebebinin, tarımsal ilaç nedeniyle zehirlenen tavukları yemeleri sebebiyle olabileceği yönündedir. Veteriner hekimlerimiz tarafından olayın takibi titizlikle yürütülmekte olup, ölü hayvanlardan alınan numunelerin tıbbi analizlerinin sonucunda ölüm nedenleri netlik kazanacaktır. Ölüm nedenlerinin netlik kazanmasının ardından gerek görülmesi halinde yapılması gereken iş ve işlemler titizlikle yerine getirilecektir. “ denildi.

Kars’ta şu ana kadar çok sayıda tilki ve yırtıcı kuş ölümleri gözlendi.

Kaynak-parafonu