Bilim insanlarının ve doğa belgeselcilerinin araştırmasına göre havalandıktan sonra 12 bin kilometre boyunca hiç durmayan çamur çulluğu kuşu araştırmacıların ilgi odağı haline geldi.

Çamur çulluğu kuşu sulak alanlarda gerekli enerjiyi sağladıktan sonra uzun menzilli uçabiliyor. Alaska’dan Yeni Zelanda’ya kadar olan göç yolculuğunda çamur çulluğu hiç durmadan dünyanın en uzun mesafesini kat eden kuş unvanını kazandı.

Çamur çulluğu bir defa beslendikten sonra hava da günlerce uçabiliyor ve herhangi bir besine ihtiyaç duymuyor.

Çamur çulluğu uzun bacaklı ve sırık kuyruklu olmakla beraber dünyanın en ender kuş türlerinden biri olarak kendini gösteriyor. 9 gün boyunca hava da kalan çamur çulluğu okyanuslar aşarak seyahat ediyor.

Yeni Zelanda'nın Massey Üniversitesi’nin araştırması ve TRT Belgesel’in izini sürdüğü çamur çulluğu, Pasifik Okyanusu aştığı ve bunun yanı sıra hiç yere inmeme özelliği de taşıyor.

Alaska kuşları hemen her yıl anavatanları olan Yeni Zelanda’ya göç ediyor.  Massey Üniversitesi takip cihazı taktığı kuşlardan biri de çamur çulluğu olarak ifade edildi. Günlerce havada uçan çamur çulluğunun bilim insanları tarafından daha da yakın takibe alındığı kaydedildi.