Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un açıklamasına göre 2021 yılı için AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağı ifade edildi.

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret miktarınetleşti. Bakan Selçuk 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı. Brüt asgari ücret ise Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş. Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz" dedi.


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Bakan Selçuk, "Bakan Selçuk, Salgın ülkemizde de çalışma hayatını derinden etkiledi. 23 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneğini yapmış olduk. 

Asgari ücret çalışması 15 kişilik bir komisyonla yapılmakta. İşçi ve işveren tarafının teklifleri değerlendiriliyor. İşçilerimizi ve işverenlerimizi koruyarak çalışma barışını güçlendirmeyi temel önceliğimiz olarak görmekteyiz. Asgari ücret tespit komisyonu 2021 yılı ücretini karara bağladı. 2021 için net 2825 lira 90 kuruş oldu" dedi. 

İŞÇİ KESİMİNDEN KARARA İTİRAZ

Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Açıklanan ücret işçi beklentilerini karşılamaktan uzak" dedi.