Savcılıktan yapılan açıklamada, adı Jens F. olan kişinin, Federal Meclis binalarında elektrikli ekipmanların bakımı için kiralanan bir şirketteki çalışmaları sırasında kat planlarını içeren PDF dosyalarını aldığını söyledi.

Suçlamalar, Rus muhalif Alexei Navalny'nin geçen yıl Rus devlet güvenlik teşkilatları tarafından iddia edildiği gibi zehirlenmesinin ardından Almanya'da aylarca süren iyileşme döneminden Rusya'ya döndükten kısa bir süre sonra tutuklanmasını protesto eden Rusya ile Almanya arasındaki bağları daha da gerebilir.

Savcılara göre, şüpheli 2017 yılında kat planlarını Rus istihbaratına geçirmeye karar verdi. Çoğunlukla Rus istihbarat teşkilatı GRU için çalışan Rus büyükelçiliğindeki bir çalışana bir veri depolama cihazı gönderdi.

Bu, Rus güvenlik servislerinin Almanya'nın yasama organı hakkında casusluk yaptığı iddia edilen ilk olay değil. 2016'da Alman yetkililer, Federal Meclis'in bilgisayar sistemlerinin önceki yıl bir Rus hack saldırısının kurbanı olduğunu söyledi.

Daha fazla casusluk haberleri, Rusya ile Almanya'yı Baltık Denizi'nin altına bağlayacak olan Kuzey Akım 2 gaz boru hattına muhaliflerin elini güçlendirebilir. ABD de dahil olmak üzere eleştirmenler, projenin Almanya'nın güvenilmez ve potansiyel olarak düşman bir ortaktan gelen enerjiye bağımlılığını artırdığını söylüyor.