Adalet Bakanlığı’nın personel alımı ne zaman yayınlanacak? Adalet Bakanlığı memur alım ne zaman? Adalet Bakanlığı personel alım şartları? En fazla sorulan sorulara bakanlık cevap verdi.

Adalet Bakanlığı sitesinde yayınladığı haberle 13 bin 202 personel alım ilanının detaylarını paylaştı.

Adalet Bakanlığı tarafından 2021 yılında 13 bin 202 personel alımı gerçekleştirecek. Merkez ve taşra teşkilatlarında istihdam edilecek 11 bin 484 personel için ilk ilan Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yıl içerisinde farklı birimler tarafından 1718 personel alımı için ilana çıkılacak.  

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün dün sosyal medya hesaplarından duyurduğu Adalet Bakanlığına personel alım ilanı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakanlık; zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma memuru, büro memuru, şoför, destek personeli gibi çeşitli kadrolarda istihdam sağlayacak. 

BAŞVURULAR E- DEVLET ÜZERİNDEN 
Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve İcra İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde çeşitli pozisyonlara 11 bin 484 kişi istihdam edilecek. E-devlet üzerinden yapılacak başvurularda, adaylar 23/02/2021 – 12/03/2021 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranından işlemlerini gerçekleştirebilecek. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek. 

KPSS’DEN EN AZ 70 PUAN ŞARTI 
Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve üzeri puan alanlar başvurabilecek. EK-1 listede belirtilen sözleşmeli pozisyonlarda ilk defa istihdam edileceklerin Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 5 ve 6'ncı maddelerinde yazılı olan aşağıdaki şartları taşımaları gerekecek. 


CTE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNE 5 BİN 358 PERSONEL ALINACAK
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre CTE Genel Müdürlüğü, ceza infaz kurumlarında çalıştırmak üzere 4 bin 918 infaz koruma memuru, 19 büro personeli (şoför), 33 destek personeli (aşçı), 4 destek personeli (kaloriferci) alacak. 

ADLİ VE İDARİ YARGIDA GÖREVE YAPMAK ÜZERE 5 BİN 75 PERSONEL ALINACAK
Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Adlî ve İdarî yargıda görev yapmak üzere; 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı ve 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı alacak.

İCRA DAİRELERİNE 814 İCRA KATİBİ ALINACAK
Ayrıca adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre İcra İşleri Dairesi Başkanlığı 814 sözleşmeli icra kâtibi alınacak. 
İlana göre Adalet Bakanlığı merkez atamalı taşra teşkilatı için koruma güvenlik görevlisi, şoför, aşçı, istatistikçi, mühendis, teknisyen, ve tekniker pozisyonlarına 237 personel alımı gerçekleştirecek.  

YIL İÇERİSİNDE YENİ İLANLAR YAYIMLANACAK 
Öte yandan Adalet Bakanlığında 1500 işçi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden istihdam edilecek. Ayrıca öğretmen, psikolog, sosyal çalışmacı, mühendis, veteriner, fizyoterapist gibi 202 kadro için Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, 16 mütercim ve çözümleyici kadroları için ise Personel Genel Müdürlüğü ilan açıklayacak. 

BAKAN GÜL SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN DUYURDU
Resmi Gazete’de yayımlanan ilanın ardından Bakan Gül, Telegram hesabından yeni bir açıklama yaptı. Bakan Gül açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Dün duyurusunu yaptığımız personel alım ilanımız Resmi Gazete'de yayımlandı. Başvuru şartları ve kontenjanlara dair detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsin:

https://www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2021/02/20210223-4.htm