Antarktika’da Güney Kutbu’na 800 kilometre uzaklıkta yağmur ormanı keşfedildi. Bilim insanları Batı Antarktika’da gelişmiş ılımlı bir yağmur ormanının fosilleşmiş kalıntılarının keşfedildiğini duyurdu.

Bilim insanları sığlıklardaki kaya tabakalarından aldıkları tortu ve çekirdeklerin analizi sonucunda ormana ait olduğu anlaşılan kök ve polen sporlarını ortaya çıkardı.

90 milyon yıllık büyük buluş (ındependet)

90 milyon yıllık büyük buluş (ındependet)

DİNOZORLARIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜNÜN GÖSTERGESİ

Independet Türkçe’nin çevirisine göre, bu ortaya çıkan yağmur ormanının Orta Kretase Dönemi’nde sıcak bir iklimin hüküm sürdüğü ve dinozorların çağı olduğu anlamı taşıyor.Antarktika’da ortaya çıkan bu ormanların Yeni Zelanda ormanlarını andırdığı ifade ediliyor.

90 milyon yıllık büyük buluş

90 milyon yıllık büyük buluş

Orta Kretase Dönemi kendi çağından önceki 140 milyon yılın en sıcak dönemi olarak biliniyor. Deniz seviyeleri bugünkünden 170 metre daha yüksek olduğu ve deniz yüzeyi sıcaklığının ise 35 dereceye kadar çıktığı düşünülüyor.

Almanya Alfred Wegener Enstitüsü’nde Helmholtz Kutup ve Deniz Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırma neticesinde ortaya çıkartılan araştırmada halen kesin sonuçlara varılamasa da 90 milyon yıllık önemli bir keşfin kesin olduğu raporlaştırıldı.

(parafonu-ındependet)